Viziune

”Adevărata educaţie înseamnă mai mult decât urmarea unei anumite şcoli… Este dezvoltarea armonioasă a puterilor fizice, mintale şi spirituale.” (Ellen G. White) Şcoala Primară Adventistă Târgovişte îşi dorește să ofere un context favorabil dezvoltării complete a elevilor, căutând excelenţa în toate aspectele, într-un mediu plăcut și sigur, în care sunt cultivate caracterele. De asemenea, îşi propune să aducă o perspectivă îmbunătăţită modelului clasic, pentru că va oferi o atmosferă atât de plăcută, cu valori puternic integrate, încât copiii vor participa cu plăcere la activitatea educațională, învățând și împărtășind unii altora ceea ce știu și pot să facă. Rezultatele foarte bune și exemplele de bune practici vor confirma calitatea educației practicate și vor contribui la fixarea unei culturi educaționale bazate pe valori. Ne propunem să inovăm, să aplicăm, să receem, astfel încât să pregătim elevii noştri azi pentru societatea de mâine. Toate aceste atribute vor fi dezvoltate intr-o atmosfera de multumire, bucurie si apreciere, rezultata in urma unui parteneriat educator-elev-parinte.